Wczytywanie
Autor: admin
Trzecia tajemnica fatimska ukazuje męczeństwo, świadectwo chrześcijan XX wieku. Niestety, mijający wiek był czasem męczenników. Przez sto lat Kościół miał ich więcej, niż przez poprzednie 19 stuleci. Prawie co tydzień napływają kolejne świadectwa męczeństwa naszych braci w Azji, Ameryce Łacińskiej, Afryce. Za wyznawanie wiary w niektórych rejonach świata wciąż jeszcze przychodzi zapłacić cenę życia. Ojciec Święty, w wizji siostry Łucji - biskup ubrany na biało, przewodzi temu męczeńskiemu Kościołowi, prowadzi społeczność wiernych do zwycięskiego Krzyża. Ale w doświadczenie męczeństwa, ukazanego w trzeciej tajemnicy fatimskiej, wpisani są wszyscy: kapłani, siostry zakonne, świeccy. Męczeństwo Kościoła nie jest jednak puste - umacnia wiarę i rodzi miłość do bliźnich. Być może wiele z przykładów tego męczeństwa nie jest szeroko znanych, a dla mediów nie są tematem na news. Na pewno Kościół XX wieku był męczeński. Mam nadzieję, że XXI wiek będzie stuleciem świadków, którzy wprowadzają w życie Ewangelię, choć nie przelewają za nią krwi. Fatimska wizja potwierdza sens takiej drogi, pokazuje że jest to droga zwycięska.

To bardzo poruszająca wizja, niemal szokująca. Jest w niej wiele cierpienia, krwi, dramatu, zmagania dobra ze złem, ale też drogi zwycięstwa poprzez pokutę, przemianę, nawrócenie. Wizja, zawarta w trzeciej części objawienia z Fatimy może szokować, ponieważ nie umiemy takich symbolicznych proroctw czytać. Wizje symboliczne wskazują raczej na procesy, niż daty.

Tajemnica fatimska pokazuje jednak, że możemy mieć wpływ na wydarzenia. Przecież Ojciec Święty przeżył zamach na jego życie, choć w wizji s. Łucji biskup ubrany na biało pada zabity pod kulami żołnierzy. Podjęcie trudu duchowej odnowy może wiele zmienić także w życiu społecznym. To przejaw rozmowy Boga z ludźmi. Wielu ludzi wciąż nie jest świadoma mocy modlitwy i nawrócenia”.

Wróćmy ponownie do przemyśleń kardynała Ratzingera zawartych w Komentarzu teologicznym: “dochodzimy w ten sposób do ostatniego pytania: co oznacza ‘tajemnica’ fatimska jako całość złożona z trzech części? Co ma nam powiedzieć? Przede wszystkim musimy stwierdzić za kardynałem Sodano, że ‘wydarzenia, do których odnosi się trzecia część ‘tajemnicy’ fatimskiej, zdają się już należeć do przeszłości’. Jeżeli były tu przedstawione konkretne wydarzenia, to należą już one do przeszłości” (s.43). I dodaje: “chciałbym na koniec powrócić raz jeszcze do kluczowych słów ‘tajemnicy’ fatimskiej, które słusznie zyskały wielki rozgłos: ‘Moje Niepokalane Serce zwycięży’. Co to oznacza? Serce otwarte na Boga i oczyszczone przez kontemplację Boga jest silniejsze niż karabiny i oręż wszelkiego rodzaju. Fiat wypowiedziane przez Maryję, to słowo Jej serca, zmieniło bieg dziejów świata... Orędzie z Fatimy wzywa nas, byśmy zaufali tej obietnicy” (s.43-44).

Ks. Dr Wojciech Michniewicz

data dodania: czwartek, 9 maja 2013r.
wstecz
04 / 2024
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
zobacz najnowsze materiały multimedialne