Wczytywanie
Autor: admin
W takim kontekście mówienie o Jezusie jako Mesjaszu sugerowałoby Jego czysto polityczną i militarną misję na rzecz wyzwolenia Izraela, a tego Jezus nie chciał, bo to nie zgadzało się z Jego prawdziwym posłannictwem, zapisanym w księgach świętych. Jezus natomiast pragnie, aby ludzie sami z siebie wyciągali wnioski, kim On jest, przypatrując się Jego czynom i wsłuchując się w Jego słowa. Oczekuje zatem od ludzi zaangażowania się celem poprawnego rozpoznania Jego Osoby i misji, oczekuje współpracy. Stąd płynie ów Markowy “sekret mesjański” dotyczący, jak widać, nie tylko Jego godności jako Mesjasza, ale też więcej: jako Syna Bożego.

Ta ostatnia godność jest ukazana głównie w trzech wydarzeniach z życia Jezusa: w Jego chrzcie nad Jordanem, podczas przemienienia na górze oraz w trakcie męczeńskiej śmierci. W czasie chrztu głos z niebios stwierdza wyraźnie: “Ty jesteś moim Synem, tym umiłowanym. W Tobie znalazłem upodobanie” (1,11). W trakcie przemienienia odzywa się z kolei głos z obłoku: “to jest mój Syn, ten umiłowany. Jego słuchajcie!” (9,7). I wreszcie podczas śmierci na krzyżu wspomniany wcześniej setnik, Rzymianin, wypowiada kluczowe słowa: “prawdziwie ten człowiek był Synem Boga” (15,39). W ten to sposób sekret mesjański jest stopniowo ujawniany przez jedyną Osobę do tego uprawomocnioną, przez Boga Ojca, co znajduje też swoją odpowiedź w ustach człowieka, który uwierzył, choć nie był Żydem.

Kończąc te rozważania na temat niektórych teologicznych aspektów Ewangelii Markowej trzeba jeszcze krótko wspomnieć o tzw. symbolice Galilei. Występuje ona przede wszystkim u Marka. Galilea pojawia się na początku Ewangelii jako miejsce przepowiadania Dobrej Nowiny przez Jezusa. Jest także miejscem Jego spotkania ze swoimi uczniami po zmartwychwstaniu (16,7). Staje się zatem symboliczną ojczyzną Ewangelii. Jest tam, gdzie nauczał historyczny Jezus i gdzie nauczają jego uczniowie: w każdym czasie i miejscu: “idźcie na cały świat i ogłoście Ewangelię całemu stworzeniu. [...] Oni zaś wyszli i przepowiadali wszędzie” (Mk 16,15.20).

Ks. Dr Wojciech Michniewicz

data dodania: wtorek, 5 marca 2013r.
wstecz
05 / 2024
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
zobacz najnowsze materiały multimedialne