Wczytywanie

Dobiegający końca Jubileuszowy Rok Miłosierdzia był czasem doświadczania wielu Bożych łask. Dziś pragniemy zanieść do Boga Ojca pieśń wdzięczności za dary, których nam tak hojnie udzielił. Był to „balsam miłosierdzia” dla naszych dusz i ciał - mówił abp Senior Stanisław Szymecki podczas archidiecezjalnego zakończenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Uroczystości połączonej z zamknięciem Bramy Miłosierdzia towarzyszyła modlitwa osób konsekrowanych w ramach Nowenny Opieki Matki Miłosierdzia.

W homilii ks. Sławomir Laskowski mówił o właściwym odczytaniu i właściwym podejściu do powołania jako do służby Bogu. „Jeśli osoba konsekrowana idzie drogą rad ewangelicznych, a jej posługa zgodna jest z charyzmatem i wolą przełożonych - wypełnia swoje powołanie. W ten sposób spełnia wolę Chrystusa”- zaznaczał.

Kaznodzieja wyjaśniał, że nie grozi to naruszeniem czyjejś osobowości, lecz wręcz przeciwnie – sprzyja jej rozwojowi. Tłumacząc różnorodność charyzmatów zgromadzeń zakonnych, mówił, że w każdym przypadku ich zadaniem jest pełnienie dzieł miłosierdzia.

Przedstawiając trudności dzieła ewangelizacji, zwłaszcza w krajach misyjnych, podkreślał jej sens i skuteczność. Określił je jako „sposobność do składania świadectwa”. „Osoby konsekrowane, dlatego, że nie zwątpiły w Boga są naocznymi świadkami Chrystusa. Pomimo trudności, przeciwności, niezrozumienia oraz krytyki ludzi przeciwnych Kościołowi pokazują, że Chrystus jest ich Panem, że On jest najważniejszy i dla Niego chcą poświęcać swoje życie”- mówił.

Wraz z Arcybiskupem Seniorem w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas zamknięcia Roku Miłosierdzia, modlili się kapłani, osoby zakonne, alumni Seminarium Duchownego oraz liczni wierni.
Podobne uroczystości odbyły się także w pozostałych kościołach jubileuszowych archidiecezji.

Abp Edward Ozorowski ustanowił na terenie archidiecezji 6 miejsc, w których wierni mogli zyskać łaski związane z Rokiem Miłosierdzia. Przez cały czas trwania Roku Miłosierdzia mieli możliwość uzyskania odpustu zupełnego związanego z przejściem przez Bramę Miłosierdzia.

Bramy Miłosierdzia, oprócz archikatedry, były otwarte w następujących świątyniach: w sanktuarium pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, w sanktuarium pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Różanymstoku, w sanktuarium pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krypnie, w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce oraz w sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.

źródło: archibial.pl

data dodania: wtorek, 15 listopada 2016r. Autor: admin
wstecz
04 / 2024
Po
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30